Atölyeler

1-Mucizeye Dokunan Eller  (kontenjan 15 kişi)

Doğum mucizesine şahit olmaya hazır mısınız? 3 bölümden oluşan atölyemizde öncelikle SEAH Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’dan Doç. Dr. Hilal Uslu Yuvacı’nın kısa bir sunumu ve video gösterimi olacak. Ardından gruplar halinde, dönüşümlü olarak maketler üzerinden doğum anlatımı, gebelikte yapılabilecek egzersizler ve plates, ve simülasyon cihazında doğum teknikleri gösterimine katılacağız. Bu benzersiz deneyimin parçası olmak isteyenleri atöylemize bekliyoruz!

2-Simcase (kontenjan 20 kişi)

Genç hekim adayları olarak en çok dikkatimizi çeken branşlardan biri şüphesiz kardiyoloji. Bizler de bu atölyede sizleri simülasyon üzerinden hastasız bir anjiyografi yolculuğuna çıkaracağız. SEAH Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Mustafa Tarık Ağaç ile gerçekleştireceğimiz bu sıradışı atölyede sizleri de aramızda görmek istiyoruz!

3-Hayata Dön! (kontenjan 20 kişi)

Teorik bilgilerinizi pratik uygulamalar ile birleştirmek ister misiniz? Maketler üzerinde temel yaşam desteği, hava yolu açma teknikleri, ileri kardiyak yaşam desteği anlatımı yapılacak atölyemize tüm hayat kurtarmayı öğrenmek isteyenleri bekliyoruz!

4-Genel Bakış, Ölü Muayenesi ve Adli Rapor Yazma (kontenjan 20)

Adli tıbbın sadece ölülerle ilgilenen bir bilimdalı olduğunu düşünüyorsanız fikrinizin değişmesine hazır olun! Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Sakarya Şube Müdürü Dr. Erkut Ragıp Bulut ile beraber adli tıbbın gizemli ve heyecanlı dünyasına gireceğimiz atölyemizde, Adli tıp nedir, nelerle ilgilenir? Bilmediğimiz yönleri nelerdir? Ölü muayenesi nasıl yapılır? Adli rapor nasıl hazırlanır? gibi pek çok sorunun yanıtlarını bulacağız. Merak ettiğiniz diğer her şey için atölyemize katılın!

5-İğnesiz Akupunktur (kontenjan 20-30 kişi, atölye 1 saat. 1 saat sonunda katılımcılar Klinik Farmakoloji atölyesine geçecekler.)

İğnesiz akupunktur tekniği, akupunktur noktalarının parmakla uyarılması ile meridyenlerdeki enerji dengesizliklerinin giderilmesi prensibine dayanır. Bu sayede bedenimizdeki enerji akımları yeniden düzenlenir ve bizleri fiziksel rahatsızlıklara kadar götüren enerji akım bozukluklarının ortadan kalkması sağlanır.

Atölyemizde baş ağrısı, anksiyete, obezite, romatizmal ağrı, kabızlık, noktüri, uykusuzluk, bel ağrısı, boyun ve sırt ağrıları, emosyonel huzursuzluklar, çarpıntı, hiperasidite gibi hastalıkların tedavilerinden bahsedilecek.

Prof. Dr. İbrahim Tekeoğlu ile yapacağımız bu aydınlatıcı atölyede sizleri de aramızda görmek istiyoruz!

6-Hipnoz (kontenjan 20)

Hipnoz, insanlık tarihi ile başlayan çeşitli trans durumlarını tanımlayan bir kavramdır. Tıbbi uygulamalara girişi A. Mesmer ile başlamış, Charcot, Freud gibi ruh sağlığı ile ilgilenen hekimler ile tanınır hale gelmiştir. Hipnoz kelimesi her ne kadar adını Yunan Mitolojisinde uyku tanrısı olarak bilinen ”Hypnosis”ten alsa da uyku ile bir ilişkisi yoktur. Hipnoz, farklı bir bilinç durumu olarak tanımlanmaktadır. Hipnoz uygulanan kişinin tüm dikkati hipnoz uygulayan kişinin veya zihinsel uyaranların üzerinde yoğunlaşır. Bu durum günlük hayatımızda bir şeye çok odaklandığımızda (ya da hayallere daldığımızda) başka şeyleri duymamamıza çok benzer bir olgudur. Hipnoz uygulamaları için çeşitli yöntemler vardır.

Atölyemizde SEAH Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ABD’den Doç. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı ile hipnoz hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra hipnozun uygulanışını gösteren birkaç uygulama yapacağız. Sizleri de bekliyoruz!

7-Sanal Gerçeklik ve Yapay Zeka (kontenjan 20)

Geleceğin Tıbbı adını layıkıyla yaşatmak adına AR, VR ve yapay zekadan tabi ki bahsedeceğiz! İstanbul Tıp Fakültesi’nden ”Bilim Ödülü” ile mezun olan, 2014 yılında Harvard Medical School, 2015 yılında Stanford Medicine’de staj yamış, şu an tıbbi çizimler, 3D animasyonlar VR-AR ve diğer teknolojilerin tıp alanındaki uygulamalarına yönelik çalışamalar yöneten Yesil Science girişiminin kurucusu, Eczacılık ve İlaç Derneği yönetim kurulu üyesi Dr. Yusuf Yeşil’in bilgilendirme sunumunu dinleyebileceğiniz, AR teknolojisiyle birleştirdiği modelini telefon kamerasından gözlemleyebileceğiniz atöylemizde sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız!

8- Çocuk İstismarına Yaklaşım (kontenjan 65 kişi)

Toplumumuzda malesef sık karşılaştığımız ciddi bir sorun olan çocukluk çağı cinsel istismarlarına biz hekimler olarak nasıl yaklaşmalıyız? Sergileyeceğimiz tutum nasıl olmalı? Adli rapor nasıl yazacağız? sorularını Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu ile cevaplayacağız.

İstismar öyküsünü anlatan bir çocukla nasıl konuşması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız atölyemize bekliyoruz.

9-Periferik Yayma ve Gram Boyama (kontenjan 20 kişi)

Pek çok hastalığın tanısında bizlere yardımcı olan periferik yayma ve gram boyamayı kendiniz yapabilmek ister misiniz? Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay ve Mikrobiyoloji AD’dan Doç. Dr. Mehmet Köroğlu ile hekimlik hayatımızın her alanında bizlere faydası dokunacak bu bilgileri öğrenmek için sizleri atölyemize bekliyoruz!

10-EKG (kontenjan 20)

Kendine bir iyilik yap ve bugün EKG öğren! Hekimlik hayatımızın her döneminde kullanacağımız EKG nasıl çekilir? EKG ile tanı koyabileceğimiz patolojiler nelerdir? Bunları EKG’de nasıl tanırız? Sizin kafanız da bu sorularla dolu ise doğru yerdesiniz! SEAH Kardiyoloji uzmanı Dr. Arş. Gr. Murat Aksoy ile gerçek vakalar üzerinden EKG okumaları yapacağımız, interaktif sürecek, tüm sorularınızın cevabını bulacağınız atölyemize katılmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!

11-Medikal İllustrasyon (kontenjan 20)

(katılımcıların atölyeden yararlanabilmesi için temel resim yeteneği sahibi olmalarıi karakalem ile gördükleri objelerden desen çizebilmeleri, temel anatomi bilgisi sahibi olmaları gerekmektedir.)

(kurşun kalem, resim kağıdı, silgi kongre tarafından temin edilecek)

Board sertfikalı tıp ressamı, Board of Certicifation of Medical Illustrators daimi üyesi, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sınav ile Medikal illüstrasyon’un kısa tarihçesi, temel teknikler ve uygulama örnekleri, kısa bir eğitim programı ile başlayan atölyemizde anatomik metaryalden çizim yapma ve çiziminizin Prof. Dr. Ahmet Sınav tarafından değerlendirilmesi imkanını elde edeceksiniz! Çizime yeteneği olan tüm meslektaşlarımızı atölyemize bekliyoruz!

12- Kırığa Yaklaşım (atölye 1 saat. Katılımcılar 1 saatin sonunda Klinik Farmakoloji atölyesine geçecek. 2 kez yapılacak. 2. turda Klinik farmakolojiden çıkan katılımcılar gelecek) (kontenjan 20)

Kırığa yaklaşım atölyemizde, Dr. Öğr. Üyesi Levent Bayram ile günlük hayatta ve acil serviste bir kırıkla karşılaştığımızda yapmamız gerekenler hakkında bilgi verilecek, ardından uygulamalı olarak alçı ve atel yapımı gö Birçok tıp branşına faydalı olacak bu atölyeye hepinizi bekliyoruz!

13-Klinik Farmakoloji (atölye 1 saat. Katılımcılar 1 saat sonunda Kırığa Yaklaşım atölyesine geçecek. 2 kez yapılacak. 2. turda Kırığa Yaklaşım atölyesi ve İğnesiz akupunktur atölyesinden çıkan katılımcılar gelecek (kontenjan 20/40)

6 sene boyunca aldığımız teorik eğitimleri mezun olduğumuzda pratiğe dökmekte sıkıntı yaşamaktan endişeleniyor musunuz? Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği AD’dan Dr. Gürkan Muratdağı tecrübelerini paylaşmak için bizimle! Akut farenjit, tonsillit, otit gibi 1. basamak sağlık hizmetlerinde sıklıkla karşımıza çıkacak solunum sistemi hastalıklarını nasıl tanıyacağımız, tedavisini nasıl düzenleyeceğimiz ve reçeteyi nasıl yazacağımızı öğreneceğimiz atölyemize katılımlarınızı bekliyoruz!

14-UMKE Hayat Kurtarıyor (kontenjan 25 kişi)

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), doğal afetlerde hayat kurtaran Türk ekiplerinden biridir ve gönüllü sağlık çalışanlarından oluşur. Atölyemizde sizleri UMKE hakkında bilgilendirecek, acil durumda ileri sağlık hizmeti sunnumu, hasta paketleme ve taşıma işlemlerini uygulamalı şekilde öğrenmenizi sağlayacağız. Umutların tükendiği anda orada olmak dileğiyle!

15-Cerrahi Sütur ve Düğüm Teknikleri (kontenjan 20 kişi)

Sütur atma, sadece geleceğin cerrahları için değil, acil serviste, aile hekimliğinde çalışacak tüm doktorlar için hatta hekimlik hayatımızın her evresinde mutlaka bilinmesi gerekenler arasında-yani hepimiz için! Sakarya Üniversitesi Genel Cerrahi AD Gastroenteroloji Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Volkan Öter ve Dr. Öğr. Üyesi Zülfü Bayhan ile 3 farklı tipte sütür atma ve cerrahi düğüm tekniklerini uygulamalı olarak öğreneceğiniz atölyemize hepinizi bekliyoruz!

16-Spekulum Takma ve HPV Taraması (kontenjan 20 kişi)

HPV, cinsel yolla bulaşan ve kadınlarda serviks kanseri riskini yaklaşık 200 kat artıran bir virüstü 30-65 yaş aralığındaki kadınların HPV açısından taranması önerilmektedir. Ülkemizde bu taramalar Aile Hekimleri tarafından yapılmaktadır. Geleceğin hekimleri olarak bizler HPV taraması nasıl yapılıyor bilmeliyiz. Sakarya Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD’dan Doç. Dr. Nermin Akdemir ile spekulum takılması, smear alınması, mikroskopta sitolojik olarak incelenmesi konularında eğitim alacağımız atölyemize katılımınızı bekliyoruz!