TİP 1 DİYABETLİ KOALA “QUİNCY”

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

2 yaşında, 14 kilo olan Koala Quincy, sağlık personeli tarafında özel bir tesise götürüldüğünde uyuşuk bir haldeydi ve kan glikoz seviyesi 600-700 mg/dL aralığındaydı. Quincy’nin glikoz düzeyi 80-130 mg/dL aralığında olmalıydı. Ouincy’e Tip1 diyabet teşhisi konuldu ve tıbbi nedenlerle Los Angeles hayvanat bahçesinden transfer edildi. Veterinerlerin endokrinoloji uzmanı Dr. Philis-Tsimikas’ a başvurmasıyla Ouincy’e operasyonla sürekli glukoz görüntüleyici(CGM) takıldı.

Koalalar, insan diyabetine eş değer diyabet gelişen birçok canlıdan biridir. Köpekler, kediler, domuzlar, maymunlar, atlar ve hatta yunuslar diyabetik hale gelebilir. Peki, nedir bu diyabet?
Tip 1 diyabet otoimmün mekanizmalara bağlı olarak insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az üretildiği tiptir. İnsülin vücutta hiç bulunmadığından, diyabet ancak insülin enjeksiyonu veya pompayla tedavi edilebilir.
Tip 2 diyabet daha çok insülin direnciyle karakterizedir. Tip 2 diyabette insülin yeterince düzenli salınıp etkili olamamaktadır. Aslında insülin miktarları normal, hatta fazla bile olabilir. Sıklıkla egzersiz ve diyet, tedavide en etkin yöntemlerdir. Bununla beraber tedaviye ilaç ve bazen insülin de eklemek gerekebilir.
Dr.Tsimikas’ın notlarında “ İnsan tip1 DM’unda bulunan tipik antikorları bulamadık. Ouincy’nin Tip1 DM olduğuna karar kılmamızda düşük insülin seviyesi etkilidir.” yazmıştır. Tip1 diyabet olmasının nedeni tam olarak belli değildir.

CGM cihazının çok az yağı bulunan küçük bir vücuda yerleştirilmesi ve koalanın etrafındaki dolaşımına rağmen yerinde kalıp başarıyla çalışması oldukça şaşırtıcıydı. Ouincy’nin bu deneyimi, bebekler ve yaşlılar gibi hassas insanlarda CGM teknolojisinin kullanımı hakkında fikir verebilir mi? 9 aylık kadar genç bebeklerde diyabet teşhisi konulduğunu unutmamak gerek.
Dr. Tsimikas, Ouincy’nin medyanın oldukça ilgisini çeken bu hikayesinin bir başka fayda sağladığını söyledi. Yeni teşhis edilen Tip1 diyabet hastalarında CGM teknolojisi, yüksek ve düşük kan şekerini kolayca yönetmelerini sağlayarak hastaları zor durumdan kurtarıyor.
Koalamız Quincy, 3 yaşında (diyabet teşhisi konulduktan 9 ay sonra) pnömoniden dolayı ölmüştür. Ölümünün diyabetiyle ilgili olup olmadığı ise belli değil.

  1. Beyzanur SARÇ, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 Öğrencisi

 

KAYNAKLAR:

https://www.mdedge.com/endocrinology/article/172256/diabetes/what-do-you-call-koala-who-too-sweet-its-own-good-diabetic/page/0/1
https://www.mdedge.com/endocrinology/article/192157/diabetes/quincy-diabetic-koala-leaves-behind-more-memories
http://www.diabetcemiyeti.org/c/tip-1-diyabet-hastaligi
http://www.diabetcemiyeti.org/c/tip-2-diyabet-hastaligi

Kategoriler: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir