Antidepresanlar Alzheimer Hastalığının Yeni Umudu Olabilir Mi?

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

Demans görülen hastalarda sıklıkla depresyonun da eşlik ettiği tespit ediliyor. Bu sebeple hastaların çoğu antidepresan da kullanıyor. Yapılan araştırmalar ise antidepresanın sadece depresyonu değil demansı da tedavi edebileceğini gösteriyor!

Alzheimer Derneği’nin verilerine göre 65 yaş ve üzeri 10 kişiden birinde Alzheimer teşhisi konuluyor. Alzheimer; bilişsel işlevlerde ve günlük yaşam etkinliklerini sürdürme becerilerinde azalma, davranışsal değişiklikler ve psikiyatrik belirtiler ile karakterize bir hastalık olup demansın en sık karşılaşılan formudur.
Alzheimer hastalarının çoğunda başta depresyon olmak üzere mental sağlık sorunları da görülebilir. Bu sebeple hekimler, Alzheimer hastalarına Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörleri(SSRI)- bir antidepresan sınıfı- reçete edebilir.

Son zamanlarda Kanada Waterloo Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre SSRI, beyinde oluşan beta amiloid plak (demansa özgü birikimler) büyümesini engelleyen bir mekanizmada rol alıyor!

Alzheimer hastalığında beyinde beta amiloid proteini üretimi ve bu proteinlerin nöronlar arası birikimi söz konusudur. Beta amiloid proteinleri nöronlar arasında birikerek iletinin bir hücreden diğerine geçişini engeller. Alzheimer’da şu anda kullanılan tedavi semptomları iyileştirmeye yönelik bir tedavimiz yok iken Waterloo Üniversitesinde yapılan bu araştırma Alzheimer yeni tedavi yaklaşımında umut ışığı oluyor!

Araştırmanın sonucuna göre SSRI beta amiloid plağın büyümesini engelleyebiliyor. Araştırmada en iyi etkiyi ‘Fuksatin’ ve ‘Paroksetin’in yaptığı görüldü ve bu ilaçlar Alzheimer’da kullanılmak üzere FDA onayı aldı.

Araştırma, gelecekteki ilaç keşiflerine rehberlik ediyor ve SSRI’nın kimyasal yapısı ise beta amioid birikimini engelleyecek ilaçların üretimi için taslak oluşturuyor.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323339.php by Maria cohut 

ZEYNEP KARAKUŞ 3.SINIF TIP ÖĞRENCİSİ

 

‘I chose medicine because I can think of no other professional  avenue more challenging, rewarding, evolving and noble’ -Medscool inspiration 

 

 

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir