Aşılar Otizm, Grip Aşısı Grip Yapabilir Mi?

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

Vücudumuz aşı vurulduktan sonra ateşimizi hafif yükseltse de grip aşısının gribe neden olabileceği söylentilerini Dr.Rachel Vreeman, ‘Don’t Swallow Your Gum! Myths, Half-Truths and Outright Lies about Your Body and Health’ kitabında yazdığı gibi yalanlıyor!

Grip aşısı bilindiği üzere ölü grip virüslerini(İnfluenza) içerir. Bu sebeple Dr.Vreeman, 2010 yılında Lives Science’a verdiği söyleşide ‘Ölü bir virüs dirilip grip yapamaz’ diyor.
Aşının otizme neden olabileceğine gelirsek de bu efsane 1998 yılında The Lancet dergisinde yayınlanan bir makaleyle başladı. Çalışmada otizmli sekiz çocuğun ebeveynleri, çocuklarının KKK(kızamık,kızamıkçık,kabakulak) aşısından sonra otizme yakalandığını söyledi. O zamandan beri birçok çalışma bu iddiayı yalanlasa da söylentiler yayılmıştır. Örneğin; New York Journal of Medicine 2002’de 530.000 çocukla yapılan çalışmada, aşılar ile otizm hastalığı arasında bir bağlantı bulunamamıştır.
Ne yazık ki aşı konusunda efsaneler devam ettiğinden Dr.Vreeman, ‘ Otizmin aşı sebepli olmadığını kanıtlamak için tekrar tekrar yapılan çalışmalar sebebiyle hem finansal hem de vakit olarak kayıplar yaşıyoruz. Bu vakit ve finans kaynağını otizm alanında ilerlemek için kullanabilirdik’ diyor.
Kaynak: https://amp.livescience.com/36100-10-medical-myths.html

NİLAY NUR ÖNDER STAJYER DOKTOR

 

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir