Aşkın Kalbi İyileştirici Etkisi

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

Hayatınızda aşka yer verdiyseniz bu durum kardiyovasküler sağlığınıza fayda sağlayabilir…
Sevdiğiniz insanın yanındayken kalbiniz daha hızlı atıyor mu? Cevabınız evet ise bu durum size heyecan ve mutluluk hissettirmesinin yanında daha fazlasını yapabilir, kalp sağlığınızı koruyabilir ve iyileştirebilir. Scripps Bütünleştirici Tıp Merkezi’nin kardiyoloğu ve müdürü Christopher Suhar ‘Teorilere göre aşk özellikle kan basıncında dinginliğe sebep olur ve bu durum kalp damar sağlığında önemli etkiler sağlar’ diyor.

Aşk ayrıca, kalp problemlerinizin iyileşme aşamasına da yardımcı oluyor! Araştırmalar, evli insanların daha uzun yaşadığını ve tedavi sürecinde iyileşme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Dr Suhar, ‘Evliliğin kalp sağlığına olumlu etkisi erkeklerde kadınlardan daha fazladır. Ama bütüncül olarak bakarsak evliliğin yaşamı uzatıcı etkisi vardır. Bu durum hayatında sadece seninle ilgilenen birine sahip olmaktan dolayı olabilir’ diyor.

Kalp sağılığınıza fayda sağlayabilecek aşk sadece iki insan arasındaki romantik aşk olmak zorunda değil!

Arkadaşlarınız veya ailenizle yakın ve sevgi dolu ilişkilere sahip olmanız kardiyovasküler sağlınıza yararlı olabilir. Araştırmacılar, kalp bypass ameliyatından sonra sevdiklerinin desteğinin iyileşmedeki rolünü araştırdı. Zaman içinde sosyal desteği iyi olan hastalarda iyileşme ve sağ kalım oranlarının daha iyi olduğu görüldü. Dr Suhar, ‘Birçok cerrah, hastalarına operasyon sonrasında desteğin önemi hakkında danışmanlık yapıyor. Bu destek sadece eşleri değil aynı zamanda yakın dostları ve aileyi de içeriyor ’diyor.

Dr Suhar, ‘Evcil hayvan sahipleri, kalp ameliyatlarından sonra belirgin yüksek sağ kalım oranlarına sahip. Sebebinin evcil hayvanların koşulsuz sevgi beslemeleri olduğuna inanıyorum’ diyor.
Hayatınızda aşka sahip olmak sağlığınıza fayda sağlarken kırılmış bir kalbin de aynı zamanda kalbe zararlı etkileri olabilir. Kırık kalp sendromu veya literatürdeki adı Takotsubo kardiyomiyopatisi, ilk olarak 1990 yılında Japonya’da tanımlanmıştır. Her iki cinsiyette de görülebilse bile kadınlarda daha çok gözlemlenmiştir. Tipik olarak ciddi emosyonel stres sonrası kalbin ani genişlemesidir. Acile tipik miyokard infarktüs semptomları ile gelir ve anjiyografi sonrasında koronar arterleri(kalbi besleyen atar damarlar) temiz çıkar. Genellikle geri dönüşümlüdür ve stres faktörü geçtikten sonra kalp kendini toparlar.

Dr Suhar, ‘Hayatınızda sevginin sağlıklı bir yaşam için çok önemli olduğunu düşünüyorum’ diyor ve ekliyor ‘Bahsettiğim aşk sadece romantik aşk değil anne-baba, kardeşler, arkadaşlar veya evcil hayvan arasındaki aşk da olabilir. Amaç hayatınızdaki stres ve kaygıyı azaltan, kalbinize fayda sağlayacak sevgiye sahip olmaktır’.

Kaynaklar: scripps.org/news_items/4743-how-love-affects-your-heart 

acilci.net/tako-tsubo-kardiyomiyopatisi

nolm.us .com

NİLAY NUR ÖNDER / STAJYER DOKTOR

Benim sevdasında bencil; ama yüreğinde sağlam sevdiğim
Aklıma gelişini seveyim
Ne güzel darma duman ediyorsun beni – Nazım Hikmet

Kategoriler: Blog

1 yorum

Ahmet ç. · Şubat 17, 2019 4:26 pm tarihinde

Çok güzel

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir