Aspirin Karaciğer Kanser Riskini Azaltabilir Mi?

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

Araştırmalara göre düzenli aspirin kullanımının karaciğer kanserini azaltabileceğini biliyor muydunuz?

Araştırmalardan elde edilen verilere göre düzenli olarak aspirin kullanımı, karaciğer kanseri veya hepatoselüler karsinom (HCC) gelişme riskini azaltmaktadır.

Uzun zamandır yapılan çalışmaların sonuçları umut verici! Araştırmacılar: “Aspirinin düzenli kullanımı, HCC gelişme riskini önemli ölçüde düşürdü ve ayrıca artan aspirin dozu ve kullanım süresi ile riskin giderek azaldığını belirledik” diyor.

Araştırmacılar, otuz yılı aşkın bir süredir toplanan 170.000’den fazla insan hakkında verileri incelediler. Bu hastaların doldurduğu anket sorularının bir kısmı aspirin alıp almadıklarını, ne sıklıkta aldıklarını ve ne kadar süre kullandıklarıydı.
Bilim adamları sonuçları analiz ettiklerinde her hafta iki (ya da daha fazla) 325 miligram doz aspirin alan kişilerin karaciğer kanseri gelişme riskinde yüzde 49 azalma olduğunu gördü.5 yıl (veya daha fazla) aspirin alanlarda bu risk yüzde 59 azaldı. Ayrıca ekip, katılımcı aspirin almayı bıraktığında ve aspirin almayı bıraktıktan 8 yıl sonra risk azalmasının düştüğünü gördü.

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer kanseri, özellikle yaygın bir kanser türü değildir, ancak son zamanlarda artmaktadır. Hepatit B veya hepatit C gibi karaciğer hastalığı olanların karaciğer kanseri gelişme riski artar. Karaciğer sirozu hastalarının da karaciğer kanseri riskleri artar.
Karaciğer kanseri, şimdi dünyadaki kanser ölümlerinin üçüncü önde gelen nedenidir. Bazı belirti ve semptomlar şunlardır:
• Sağ tarafta göğüs kafesinin hemen altında sert bir topak
• Aynı bölgede rahatsızlık
• Şişmiş karın
• Sağ omuz kanadında veya sırtta ağrı
• Sarılık (ciltte ve gözlerin beyazında sarı bir renk değişikliği)
• Daha kolay morarma veya kanama

Bir kişi kilo kaybı, bulantı ve kusma, iştahsızlık ve nedensiz yorgunluk veya halsizlik yaşarsa, mutlaka doktoruna başvurmalıdır çünkü kanser çeşitlerinin çoğunda bu semptomlar bulunur.

Kaynak: MedicalNewsToday/ By Monica Beyer

ZELAL BİRLİK/3.SINIF TIP ÖĞRENCİSİ

‘Your only limit is you’

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir