Beynimiz Bizim Yardımımızla Kendisini Onarabilir!

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

İsviçreli Beyin Cerrahı Dr.Jocelyne Bloch ve çalışma arkadaşları, kafa travması geçirmiş hastaların beyinlerinden aldıkları doku örnekleriyle yaptıkları çalışmada çok önemli bir keşfe imza attılar.

Vücudumuzdaki diğer organların aksine beynin kendini onarabilme kapasitesi oldukça düşüktür. Merkezi sinir sistemimiz ağır hasar aldığında ciddi sakatlıklarla hayatımıza devam etmemiz gerekir. Günümüzde ‘derin beyin stimulasyonu’ dediğimiz işlemle sinirsel fonksiyonları geliştirmek için nöronlar arası bir dolaşım sağlayabiliyoruz ancak yapılan bu işlem bir nöromodulasyondur ve hasarlı nöronların onarımı anlamına gelmez.

Dr.Jocelyne Bloch ve biyolog arkadaşı Jean François Brunet, kafa travması ile gelen hastaların beyinlerinde şişmiş olan bölgelerden aldıkları parçaları atmak yerine incelemeye karar verdiler ve bu doku parçalarından hücre üretmeye çalıştılar. Birçok denemeden sonra amaçlarına ulaştılar. Ürettikleri hücre kültürü şaşırtıcı bir biçimde kök hücre kültürüne benziyordu. Normalde beynin derinliklerinde küçük boşluklarda az miktarda bulunan kök hücre, şişmiş beynin yüzeyel kısmında rastlamak şaşırtıcıydı! Ve başka bir ilginç gözlem daha vardı! Bu hücreler normal bir kök hücreye göre oldukça yavaş bölünüyor ve birkaç hafta sonra ölüyorlardı.
Araştırmacılar kök hücre gibi görünen ancak kök hücre gibi davranmayan bu hücrelerin kökenini araştırmaya başladı. En nihayetinde kökenin ‘doublecortin pozitive hücreler’ olduğu keşfedildi. Bu hücrelerin lezyonlu bölgelerde daha çok bulunduklarını gözlemlenildi ve deneysel bir örnek geliştirildi.

Deney; beynin işlevsel olmayan bölgesinden biyopsi alınması, hücrelerin kültürlenmesi, işaretlenmesi ve yeniden aynı bireye implante edilmesi gibi aşamalar içeriyordu. Reimplantasyon önce normal beyine sonra lezyona uğramış beyine yapıldı. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Normal beyine implante edilen hücreler haftalar içinde kaybolurken, lezyona uğramış beyne implante edilen hücreler lezyon alanında kalıp olgun nöronlara dönüşüyordu!
Peki, bu hücreler lezyondan sonra iyileşmeye yardımcı oluyor muydu? Bu sorunun cevabı maymunlarla yapılan deney ile olumlu sonuçlandı. Çalışmalar günümüzde; Parkinson, Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde bir umut ışığı oluşturuyor! Sıra ‘Geleceğin Hekimleri’ olarak bizde!

Kaynak:https://en.tiny.ted.com/talks/jocelyne_bloch_the_brain_may_be_able_to_repair_itself_with_help

ZEYNEP KARAKUŞ 3.SINIF TIP ÖĞRENCİSİ

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir