Diyabet Hastaları İçin 10 Muhteşem Yiyecek

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

Tüm sağlıklı besinler vücut için aynı değerde değildir. Yeşillikler faydalı olabilir ama maruldaki besin değeri, lahana ve ıspanaktaki kadar fazla değildir. Besinlerin içeriğinin yanında glisemik indeksi (GI) de sağlıklı seçimler yapmanızda yardımcı olabilir.
GI ölçümü besinin, kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini gösterir. Düşük GI’li besinler için bu değer 55 ve altıyken yüksek GI’li besinlerde 70 ve üstüdür. Genelde düşük GI’li besinler diyabetli insanlar için daha iyi bir tercihtir. Diyabet hastaları için özellikle yararlı olan 10 yiyeceğe bakalım!

1. Nişastasız Sebzeler
Bu besinler az karbonhidrat ve kaloriye sahiptir. Enginar, kuşkonmaz, brokoli, pancar ve daha birçok sebze bu gruptadır. Bu gruptaki sebzeler açlık hissini yok etmede oldukça yardımcıdır ve vitamin, mineral, lif ve fitokimyasal alımında kaynaktır.
2011’deki bir çalışmada araştırmacılar , tip 2 diyabetliler için düşük kalorili nişastasız diyet önermişlerdir.
2. Yoğurt
Araştırmalar günlük düzenli yoğurt tüketimiyle tip 2 diyabetin %14 oranla azaldığını göstermiştir. Düşük GI puanı ile yoğurt probiyotik, kalsiyum ve protein yönünden zengindir fakat besin içeriğine bakmak gereklidir. Çünkü Çeşitli tatlandırıcılar, katkı maddeleri vb. İle karbonhidrat içeriğini yükseltilebilmektedir. Düşük GI meyveler ( böğürtlen, yaban mersini, ahududu gibi) yoğurt ile tercih edilebilir.
3. Domates
Çiğ veya pişmiş halde domates bolca likopen içerir. Likopen ; kanser riskini (özellikle prostat kanseri) , kalp hastalıklarını ve makula dejenerasyonu riskini azaltan önemli bir maddedir. Domates de düşük GI besinlerden bir tanesidir. 2011’deki bir araştırmada günde 200 gram çiğ domates yenmesi sonucu tip 2 diyabetli hastalarda kan basıncını azalttığı gözlenmiştir.
4. Yaban Mersini
Vitamin C ve lif kaynağı olduğu kadar yaban mersini antioksidan kaynağıdır. Birçok meyve ve sebzeye göre çok fazla antioksidan seviyesine sahip olup kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltır. Ayrıca anti-inflamatuvar özelliği vardır. Ayrıca çilek, ahududu ve böğürtlen de diyabetli hastalar için yararlı tercihlerdendir.
5. Portakal ve Turunçgil
Portakal ve üzüm iyi lif kaynaklarıdır. Sadece meyve suyunu içmek yerine tüm meyveyi yemek meyvenin vücut üzerine olan etkisini arttırır. 2008’deki bir çalışmada turunçgil meyveleri yemenin kadınlardaki diyabet riskini azalttığını fakat meyve suyu içmenin bu riski arttırabileceğini bulmuşlar. Bir portakalda ortalama GI puanı 40’ken şekersiz portakal suyunun GI puanı 50’dir. En düşük GI puanlı turunçgil 25 puan ile üzümdür.
6. Somon ve diğer Omega-3 İçeren Balıklar
Somon , içerdiği omega-3 yağı ile kalp hastalığı riskini düşürür. Ayrıca bolca vitamin D ve selenyum içeriği ile saç, tırnak ve kemikler için yararlıdır. Diğer besin içeriği yoğun balıklara uskumru, sardalya da eklenebilir. Balıklar ve diğer proteinli yiyecekler karbonhidrat içermediğinden kan şekerine etkisi olmaz. Balık yağı da omega-3 kaynağıdır fakat alınmadan önce doktora danışılmalıdır.
7. Ceviz, Keten Tohumu ve Kuruyemişler
Ceviz ve keten tohumu magnezyum, lif ve omega-3 içerir. Ceviz ayrıca alfa-linolenik asit ve esansiyel yağ asitleri içerir. Bunlar da kalp sağlığına iyi gelir ve kolesterolü düşürür. Bu kuruyemişler bolca vitamin E , folik asit, çinko ve protein içerir. Fakat en güçlü olanları ceviz ve keten tohumudur. Kuruyemişlerin genelde çok düşük GI değerleri vardır. Bir araştırma düzenli kuruyemiş yemenin diyabet gelişme riskini azalttığını göstermiştir.
8. Fasulye
Yoğun lifli yapısı ve protein içeriğiyle vejetaryenler ve veganlar için çok iyi besleyicidir. Ayrıca magnezyum ve potasyum gibi esansiyel mineralleri de içerir. GI değerleri de oldukça düşüktür. Soya fasulyesinin GI değeri 16’yken barbunyanın 24, nohutun ise 28 civarındadır. 2012’deki bir çalışmaya göre tip 2 diyabetlilerde kan glikoz değerini kontrol etmede iyi bir besindir. Ayrıca koroner kalp hastalıkları riskini de azaltır.
9. Lahana ve diğer Yapraklı Yeşil Sebzeler
Lahana yeşilliklerden en sağlıklı olanıdır. Günlük vitamin A ve K ihtiyacının %100’ünden fazlasını içerir. Kara lahana da küçük porsiyonuyla bile oldukça besleyicidir. Lahana glukosinolat içeriğiyle kanserojen maddeleri nötralize etmeye yardımcı olur. Ayrıca potasyum içeriği de kan basıncını düşürmede etkilidir.
10. Arpa, Mercimek ve diğer Tahıllar
Tüm tahıllar antioksidandır ve yoğun lif içeriğine sahiptir. Tahıllar yağları metabolize etmeye ve sindirim sistemine yardımcı olur. Düzenli olarak arpayla beslenenlerin kolesterolü düşüktür. Tahıllar ayrıca kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yarar.
Mercimek ; vitamin B , demir, karbonhidrat ve protein içeriğiyle başka bir iyi seçenektir. Çeşitli tiplerdeki tahılların, ekmeklerin de GI değerleri değişebilmektedir. Eğer doğru tahılla beslenilirse tahıllar tip 2 diyabet riskini azaltırlar.
KAYNAK: https:/www.healthline.com/health/type-2-diabetes/ten-diabetes-super-foods
Zeynep Kalfa- SAÜ TIP Dönem 2

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir