‘Evrensel’ Kan Testi Kanser Teşhisini Kolaylaştırabilir Mi?

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

İnanılması güç de olsa bilim insanları tıbbın en büyük hedeflerinden birine bir adım daha yaklaştı: Kanser için evrensel kan testi.

Kanser, dünyada ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir ve erken evrelerde kanseri teşhis etmek için yeni yöntemler bulmak gereklidir.
Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, 2018 yılında dünyada yaklaşık 18 milyon kanser vakası teşhis edilmiştir.

Bradford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, daha erken kanser teşhisi için yeni bir “evrensel” kan testine odaklandı.
Bu test, belirli bir biyomarker veya mutasyon arayışında olmadığı için geliştirilen diğer evrensel kanser testlerinden farklı ve bireyde herhangi bir kanseri teşhis edebilecek potansiyele sahiptir. Test, ultraviyole ışığa maruz kaldıktan sonra beyaz kan hücrelerinin DNA’sındaki hasarı ölçmeye dayanır.  Hasar sonucunda DNA parçaları “kuyruklu yıldız” şeklini alır. Kuyruk uzun ıse, kanserin mevcut olabileceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, kanser olan kişilerin DNA’sı ultraviyole ışıkla daha kolay hasar görür.

Yapılan yeni çalışmalarda; melanom, kolon kanseri ve akciğer kanseri olan hastaların kanından kanser ve kanser öncesi durumları teşhis etmede testin gücü görüldü. Araştırmacılar, yeni testin kanserin erken teşhisinde geleceği değiştirebileceğine inanmakta.
Kaynak: www.bradford.ac.uk/news
www.medicalnewstoday.com

BURBUQE ALİJİ 3.SINIF TIP ÖĞRENCİSİ

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir