Gözde Uçuşan Cisimler: Miyodizopsi

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

Gözünüzün önünde uçuşan cisimler mi görüyorsunuz? Nokta, ip, yüzen bir kuyruk ya da örümcek ağı şeklinde olabilirler. Bunun bir yanılsama olduğunu düşünebilirsiniz ama gördüğünüz cisimler aslında gözünüzün içinde gerçekten var.
Siz bu cisimciklere bir ad verememiş olabilirsiniz ama buna tıpta ‘Miyodizopsi’ deniyor.

Toplumda oldukça yüksek oranda görülen bu durum kimi zaman zararsızken kimi zaman da ciddi sonuçlara yol açabiliyor.

Önce bu cisimlerin neden oluştuğuna bakalım;

Gözün ön kısmında kornea, hemen arkasında göz bebeği ve onu çevreleyen renkli iris tabakası vardır. Bu iki tabaka arasında ise göz sıvısı bulunur. Gözün arkasında, ışığa karşı duyarlı hücrelerden oluşan retina tabakası vardır. Lens ile retina arasında ise vitreus jeli adı verilen madde bulunur.

 

Vitreus, çoğu sudan oluşan, jel kıvamında şeffaf bir maddedir. Vitreus sıvısının içindeki düzenli liflerin düzenini kaybetmesi sonucu cisimcikler(miyodizopsi) oluşur.

Göz sıvısından farklı olarak vitreus jeli yenilenmez. Doğduğunuzda sahip olduğunuz vitreusu ömür boyu kullanırsınız. Yani dışarıdan bir madde, kan ya da başka bir hücre vitreus jeline girdiğinde orada kalır. Bu parçacıklar, ışığın gözden geçtiği sırada retinaya gölge düşmesine neden olurlar. Cisimcikler ileri yaşa, miyopa ya da başka nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.

Çoğu zaman zararsız olan bu cisimcikler tehlikeli bir durumun habercisi de olabileceği için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Çünkü bu durum retina dekolmanı da denilen retina ayrılmasına yol açarak körlüğe neden olabilir.

Tedavisi var mı?

Çoğu zaman hastalar miyodizopsi ile yaşamayı öğrendiği için tehlikeli bir durum yoksa doktorlar müdahale yapmazlar. Ama aşırı rahatsız oluyorsanız şu an için 2 tür tedavi şekli vardır; Vitreolizis ve Vitrektomi.

Vitreolizis: Nanosaniyelik lazer ışın atışları ile vitreus bulanıklığına neden olan vitreus içindeki parçacık ve iplikçikleri buharlaştırarak yok etmeyi hedefler. Bazı hastalar rahatladığını söylese de henüz kesin çözüm olduğu belirtmemiştir. Ayrıca retinanın zarar görme olasılığı da vardır.
Vitrektomi: Gözdeki vitreus jeli yerine tuzlu su solüsyonu enjekte edilmektedir. Fakat vitrektomi de retina yırtılması ve katarakt gibi ciddi riskler içerdiği için ancak son çare olarak uygulanmaktadır.

Kaynaklar:
-http://www.bbc.com/future/story/20160113-why-do-you-get-eye-floaters
-http://gozdr.com/wp-content/uploads/2014/12/theeye_675-657×352.jpg
-http://www.gozdehastanesi.com.tr/sitmapinari/vitreolizis-tedavisi.html
-http://d.kibris724.com/news/79296.jpg
-https://omgfacts.com/your-blue-eyes-arent-actually-blue/

ŞEYMA USLU/ 3.SINIF TIP ÖĞRENCİSİ

‘Behind every successful person, are a lot of unsuccessful years’-doktorsgram

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir