Hafife Aldığımız Önemli Konu: Uyku Bozukluğu (İnsomnia)

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

  Uykuya dalmak, uykuyu sürdürmek ya da erkenden uyanmakta zorlanmak, kesik kesik uyuma, hiç uyuyamama, derin uykuya geçememe gibi sorunlar yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde mevcuttur. Teknoloji ve uzun calışma saatlerinden dolayı uyku bozukluğuna modern toplumlarda daha fazla rastlamaktayız. Insomnia, toplumda en sık kadınlarda ve ileri yaştaki kişilerde görülür.

Sağlıklı uyumak için bir yetişkinin uyku süresi, 7 ile 9 saat arasında olmalı, ışıklar kapalı ve sessiz bir ortamda dört evreden oluşan uyku siklusları gece boyunca devam etmelidir.

Uyku Bozukluğu Niçin Olur?

-Sigara ve alkol
-Stres
-Depresyon
-Gün içinde uyumak
-Çok fazla yemek yemek
-Hormon dengesizliği
*Adrenal bez hormonları
*Östrojen
*Progesteron

-Bazı minerallerin (magnezyum, potasyum) ve vitamin D eksikliği
-Kafein içeren içecekler (çay, kahve vs)
-Uyku hapları
-Ses ve ışık gibi çevresel faktörler
-Çalışma saatleri, TIP ÖĞRENCİSİ OLMAK…

-Kanser, kalp sorunları, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları, tiroit, Parkinson, Alzheimer, eklem ağrıları gibi hastalıklar uykusuzluğa neden olabilir. Ayrıca kronik ağrılar, zor nefes alma ve sık idrara çıkma da uyku düzenini bozar.

Eğer bir aydan daha uzun süredir uyku bozukluğu çekiyorsanız ya da uyku bozukluğunuz günlük hayatınızı etkiliyorsa en yakın zamanda doktora başvurmalısınız.

1. Eğer 35-55 yaşları arasındaysanız mutlaka hormon seviyeleriniz için tahlil yaptırın. Buna östradiol, progesteron, testosteron, DHEA, kortizol, tiroid dahildir. Tahlil; kan, tükürük ve idrar ile yapılabilir.

2. Meditasyon, hafif egzersiz (yoga, pilates gibi) yoluyla stresi azaltın. Telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, ışıklar vs. gibi uyaranların çıkarılması ya da kapatılması; “yapılacaklar” listenize ekleyin.

3. Her gece aynı saatte yatmaya çalışarak uyku alışkanlığınızı edinin.

4. Kahve, diyet hapları, alkol, sigara, eğlence amaçlı ilaçlar, şeker ve kafeinli içecekler gibi uyarıcılardan kaçının. Bağışıklık desteğinin ve tiroid güçlendiricilerin uygun olmayan şekilde kullanılması, kadınlarda özellikle yüksek kortizol ve adrenalinin uyarıcı etkileri nedeniyle uykusuzluğa neden olabilir.

5. Basit karbonhidratları ve işlenmiş yiyecekleri ortadan kaldırarak diyetinizi değiştirin. Sağlıklı beslenmek için, rafine şeker ve doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri kesin.

6. Adrenal bezlerinizi adaptojenik bitkiler, vitaminler ve mineraller ile destekleyin.

İnsomnia; yaşam kalitesini düşürür, iş yeri hata yapmanıza sebep olabilir hatta sizi intihara bile sürükleyebilir. Sonuç olarak uyku bozukluğu ciddiye almamız gereken bir hastalıktır ya da hastalık belirtisidir ve eğer kendinizde insomnia şüpheniz varsa mutlaka dikkate almanız gerekir.

Kaynaklar
The New England Journal Of Medicine / John W. Winkelman, M.D., Ph.D.
Beyn.org/Barış Ünver
TCL Medical Center / Zoom Heaton
Bbc.com.tr/ Rachel Schraer & Joey D’Urso
Türk Nöroloji Derneği / Uyku Bozuklukları

SAHAR SAMADİ\ 3.SINIF TIP ÖĞRENCİSİ

‘En sakin yolculuk, uykudur.’ -Tevfik FİKRET

Kategoriler: Blog

1 yorum

talha · Ocak 19, 2024 10:39 am tarihinde

oldukça güzel bir yazı. Elinize sağlık

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir