Hastayken İçebileceğiniz 10 Bağışıklık Güçlendirici Meyve Suyu

Geleceğin Tıbbı tarafından tarihinde yayınlandı

Bağışıklık sistemimiz kimin düşman kimin normal hücre olduğunu ayırmaya çalışırken sürekli aktiftir. Bu sebeple de bağışıklık sisteminin enerji ihtiyacını karşılaması , çalışması için yeterli dozlarda vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bağışıklık sistemimiz, olduğundan daha aktiftir ve daha fazla yakıta ihtiyacı vardır.

Sizler için günlük ihtiyaçlar ya da grip ve soğuk algınlığıyla savaşmada gerekli esansiyel(temel) besleyici maddeleri içeren meyve sularını derledik!

1.Elma, havuç ve portakal
Vücut savunması ve enfeksiyonlarla mücadele için cazip bir kombinasyondur.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A , B6, ve C
-Potasyum
-Folik asit(B9)

2.Portakal ve üzüm
Güçlü bir vitamin C kaynağıdır.Vitamin C bir antioksidandır ve eksikliği sonucu geç yara iyileşmesi , enfeksiyonlarla mücadele yetersizlik, bozulmuş bağışıklık yanıtı gibi şeyler görülür.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A, B6 ve C
-Folik asit
-Çinko

3.Ev Yapımı Domates Suyu
Domates suyunuzun taze ve katkısız olduğundan emin olmanın en iyi yolu kendiniz yapmanızdır. Üstelik meyve sıkacağı ya da blender gerekmeden elekten geçirerek de hazırlanabilir. Ayrıca domates folat yönüyle zengin olup enfeksiyon riskini azaltır.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A ve C
-Demir
-Folat

4.Karalahana, domates ve kereviz
Karalahana, sebze suyunun temel besin maddesidir. Tadını meyvelerle gizlemek yerine domates ve kereviz koymak ekstra vitamin A olmasını sağlar.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A ve C
-Magnezyum
-Potasyum
-Demir
-Yağ asitleri

5.Pancar, Havuç, Zencefil ve Zerdeçal
Bu takviye edici karışım, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve inflamatuar belirtileri azaltmaya yardım eder. İnflamasyon , sıklıkla enfeksiyonlara karşı verilen bağışıklık yanıtıdır. Burun akıntısı, öksürük ve vücut ağrıları gibi grip ve soğuk algınlığı belirtilerine neden olabilir. Zerdeçal ve zencefil anti-inflamatuar etkileriyle romatizmal artrit(eklem iltihabı)’e özellikle fayda sağlar.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A, C ve E
-Demir
-Kalsiyum

6.Çilek ve Mango
Mangodaki vitamin E özellikle erişkinlerin bağışıklık sistemi için fazladan antioksidan özellik sağlar.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A, C ve E
-Demir
-Folat

7.Kavun
Kavun, sadece bağışıklık sisteminize yardım etmekle kalmaz ayrıca kas ağrılarını da azaltmaya yardımcı olur. Kas ağrısı gribin yaygın bir semptomudur. Ayrıca kavunun bol su içeriği meyve suyu yapımını kolaylaştırır. İlaveten elma ,portakal gibi meyveler ekleyerek de içeceğinizi güçlendirebilirsiniz.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A ve C
-Magnezyum
-Çinko

8.Çilek, Kivi, Nane
Vitamin C deposu içecekler için çilek ve kiviler alternatiftir. Fakat dört bardak çilekten bir bardak suyunun çıkması sebebiyle püre yapımı tercih edilebilir. Ayrıca biraz yoğurt eklenmesiyle magnezyum ve probiyotik kaynağı sağlanmış olur. Probiyotikler hücrelerin antimikrobiyal bariyerini sürdürmesine yardımcı olur.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A, C ve B6
-Magnezyum
-Çinko
-Folat

9.Kabak Çekirdeği Sütü
Bu karışım bağışıklık sistemine yardım etmekle kalmaz ayrıca :
*Kemik sağlığı
*Menopoz semptomları
*İdrar yolları sağlığı
*Saç ve deri
*Akıl sağlığı
*Prostat sağlığı (erkeklerde) ‘na yardımcıdır.

Besleyici Maddeler
-Vitamin A, C ve B6
-Magnezyum
-Çinko

10.Ispanak, Marul ve Karalahana
Sebze ağırlıklı bu içecek güçlü bir bağışıklık sistemi için gereken besleyicilerin önemli bir kaynağıdır. Bir tutam maydanoz eklenmesiyle ekstra vitamin B6 mümkündür. Vitamin B6, hücre proliferasyonunda (çoğalmasında) ve antikor üretiminde önemli bir role sahiptir.
Besleyici Maddeler
-Vitamin A, C ve B
-Demir
-Kalsiyum

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!
Meyve suları, püreler vb. sağlıklı kalmanın lezzetli yollarındandır. Fakat hangi meyve suyunu severseniz sevin her zaman içine buğday ve chia tohumu ekleyerek daha fazla yarar sağlayabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi hijyeninize dikkat ederek, bol su tüketerek ve sıkça egzersiz yaparak biraz daha güçlendirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/juice-immune-system-boost#16

ZEYNEP KALFA 2.SINIF TIP ÖĞRENCİSİ

Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir